• Baner - Slajd

    Biblioteka Publiczna Gminy Niechanowo

  • Baner - Slajd

    Biblioteka Publiczna Gminy Niechanowo

  • Baner - Slajd

    Biblioteka Publiczna Gminy Niechanowo

  • Baner - Slajd

    Biblioteka Publiczna Gminy Niechanowo

  • Baner - Slajd

    Biblioteka Publiczna Gminy Niechanowo

  • Baner - Slajd

    Biblioteka Publiczna Gminy Niechanowo

Historia

 

1948

21 lipca Powstanie Gminnej Biblioteki Publicznej na mocy okólnika skierowanego przez Kancelarię Rady Państwa do Terenowych Rad Narodowych.

 

1949

16 stycznia Uroczyste otwarcie Biblioteki, której organizatorem oraz pierwszym kierownikiem była pani Anna Gawrońska, nauczycielka z miejscowej szkoły podstawowej. Siedzibą Biblioteki był niechanowski pałac. Księgozbiór liczący 2 000 woluminów został podarowany Bibliotece przez Wydział Oświaty i Kultury w Gnieźnie.

 1964

Utworzona została filia Biblioteki w Jarząbkowie.

 

1978

18 października Pierwsze spotkanie autorskie z pisarzem Marianem Orłoniem - autorem wielu powieści oraz opowiadań dla dzieci i młodzieży, m.in. ‘Zawisza Blady”, „Kartki z ostatniej ławki” czy „Florentynka”.

 

1985

25 stycznia Niechanowska Biblioteka została wpisana do Rejestru Instytucji Upowszechniania Kultury.

 

1986

22 maja Drugie spotkanie autorskie z Marianem Orłoniem.

 

1987

marzec/kwiecień Zmiana siedziby biblioteki. Placówkę przeniesiono do budynku przy ulicy Różanej 48, w którym wcześniej znajdował się Urząd Gminy. Biblioteka otrzymała lokal o powierzchni 100 m2, podzielony na wypożyczalnię dla dorosłych, oddział dziecięcy i czytelnię.

9 maja Uroczyste otwarcie Biblioteki Publicznej Gminy Niechanowo w nowej siedzibie. Równocześnie w tym samym budynku otwarto Izbę Pamięci Ziemi Niechanowskiej (oficjalne otwarcie - 24 lipca 1987r.). Wśród zaproszonych gości byli m.in. Naczelnik Gminy pan Jan Marciniak oraz I sekretarz KG PZPR w Niechanowie - pan Janusz Konieczny.

 

1988

6 czerwca Biblioteka zorganizowała spotkanie z aktorką Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, panią Danielą Zybalanką - Jaśko.

27 października Odbyło się spotkanie autorskie z panem Zdzisławem Nowakiem - publicystą oraz autorem książek dla dzieci i młodzieży (m.in.„Humor z wojskowego kotła”, „Łamigłówka nie z tej ziemi” czy „Po rozum do głowy”).

 

1995

14 września Biblioteka zorganizowała dla przedszkolaków spektakl „Rubinowe serduszko”, w którym wykorzystano pieśni z cyklu „Rymy dziecięce” Karola Szymanowskiego do słów Kazimiery Iłłakiewiczówny. Autorką przedstawienia oraz główną wykonawczynią była pani Elżbieta Cwalińska.

 

1996

15 września W tym dniu odbył się finał konkursu „Sto Lat Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich” zorganizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Poznaniu. Konkurs był adresowany do dzieci i młodzieży z województwa poznańskiego w wieku 10-15 lat. Wśród uczestników znalazło się 11 czytelników z niechanowskiej biblioteki, w tym 2 osoby nagrodzone - Milena Trzaskowska i Monika Kowalska-Kasprzyk.

 

2000

1 kwietnia-31 sierpnia Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zorganizowała konkurs literacki „Reportaż 2000”, w którym bierze udział 6 reprezentantów niechanowskiej biblioteki.

30 kwietnia Finał wojewódzkiego konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży „Wielkopolska w historii i legendzie”. Niechanowską bibliotekę reprezentowały dwie osoby - Justyna Winiarska i Monika Kowalska(wyróżnienie).

24 października Spotkanie autorskie z poetką Emilią Waśniowską, które odbyło się w GOK-u. Uczestniczyło w nim 130 dzieci z miejscowej szkoły.

5 grudnia Biblioteka wraz z Gimnazjum nr 1 w Niechanowie zorganizowała galę z okazji 75 rocznicy śmierci W.S. Reymonta. Wśród zaproszonych gości są przedstawiciele samorządu gminy, rady powiatu, dyrektorzy placówek oświatowych oraz dyrekcja Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu.

 

2001

21 maja Biblioteka Publiczna wraz z Biblioteką Szkolną zorganizowały konkurs wiedzy o książce i bibliotece, w którym uczestniczyły 24 osoby z klas IV-VI.

20 czerwca Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Poznaniu urządziła wystawę prac konkursowych „Mój dom, moja miejscowość”. Wśród uczestników byli również przedstawiciele niechanowskiej biblioteki, w tym autorzy nagrodzonych prac - Wojciech Bartz oraz Bartosz Wawrzyniak.

maj Biblioteka współorganizowała wystawę książek szwedzkich pisarzy: T. Janssona i A. Lindgren.

 

2002

6 marca Drugie spotkanie autorskie z poetką Emilią Waśniowską, które odbyło się w Szkole w Jarząbkowie.

12-16 sierpnia Miały miejsce wakacyjne spotkania z literaturą, których tematem była twórczość Juliana Tuwima.

 

2003

sierpień Biblioteka zorganizowała we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury wakacyjne spotkania z literaturą w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Tegorocznym celem było zapoznanie dzieci z regionalnymi legendami. W spotkaniach uczestniczy poeta Lech Konopiński. Na zakończenie odbył się piknik u państwa Olejniczaków.

 

2004

Styczeń/luty Biblioteka wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury urządziła wystawę poświęconą 85-tej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

20 maja Obył się finał konkursu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu Pt. „Mieszkańcy świata wyobraźni”. Spośród czytelników niechanowskiej biblioteki nagrodę otrzymał Janusz Olejniczak, natomiast wyróżniony został Maciej Kołuda.

Czerwiec Zakupiono pierwszy komputer.

Październik Zakupiono program komputerowy SOWA, przy pomocy którego zaczęto tworzyć komputerową bazę danych.

 

2005

10 lutego Biblioteka Publiczna i Szkoła Podstawowa zorganizowały 3 konkursy związane z życiem i twórczością Jana Brzechwy: recytatorski, wiedzy i plastyczny, pod wspólnym tytułem „Świat Pana Brzechwy”.

Kwiecień Biblioteka w Niechanowie uzyskała dostęp do Internetu.

13 kwietnia W Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie z pisarką Joanną Papuzińską. Uczestniczyły w nim dzieci z klas I-III.

Maj Dyrektor Biblioteki pani Małgorzata Trzaskowska została uhonorowana przez Ministerstwo Kultury i Sztuki Odznaką zasłużonego Działacza Kultury.

10 maja Odbył się finał konkursu zorganizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu „Z przyrodą na TY”. Wśród laureatów znalazł się czytelnik niechanowskiej biblioteki - Karol Trzaskawka.

sierpień Po raz kolejny miały miejsce wakacyjne spotkania z literaturą w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Tegorocznym celem było zapoznanie dzieci z twórczością Juliana Tuwima i Lecha Konopińskiego.

1 września W Bibliotece odbył się kiermasz używanych książek, z którego dochód przeznaczono na zakup nowości.

5-20 października Biblioteka we współpracy z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki z Tuliszkowa zorganizowała kiermasz tanich nowych książek.

Grudzień W ramach programu IKONKA Biblioteka w Niechanowie otrzymała 3 zestawy komputerowe wraz z oprogramowaniem.
Głównym celem programu było zapewnienie jak najszerszej grupie społeczności lokalnej łatwego, powszechnego i bezpłatnego dostępu do sieci Internet w ramach nowo powstających Czytelni Internetowych, zgodnie z założeniami Strategii Lizbońskiej oraz realizującej jej cele Strategii Informatyzacji Rzeczpospolitej Polskiej - ePolska na lata 2004-2006.

2006

13 stycznia W Bibliotece uruchomiono bezpłatną kawiarenkę internetową.

11 maja Odbył się po raz pierwszy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Wśród zaproszonych gości znaleźli się dyrektorzy bibliotek z powiatu gnieźnieńskiego, przedstawiciel Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz władze gminy.

Sierpień Kolejny raz urządzono wakacyjne spotkania z literaturą w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Tegoroczne spotkania odbywały się pod hasłem „Proszę państwa oto miś” Bohaterami byli: Miś Paddington, Miś Uszatek i Kubuś Puchatek.

11 grudnia W Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie autorskie z panią Jolantą Nowak - Węklarową. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klas III SP.

 

2007

7-13 maja Po raz kolejny odbył się Tydzień Bibliotek podczas, którego m.in. pani Małgorzata Trzaskowska - dyrektor Biblioteki, czytała przedszkolakom książkę „Adelka i parasol”.

1 czerwca Z okazji Dni Niechanowa Biblioteka zorganizowała po raz pierwszy konkurs ortograficzny o pióro Wójta Gminy pod hasłem „Zostań mistrzem ortografii”. Konkurs przeprowadzono w dwóch etapach. Pierwszy odbył się w miejscowych szkołach, natomiast drugi w Bibliotece.

28 czerwca Rada Gminy Niechanowo powołała gminną instytucję kultury - Bibliotekę Publiczną Gminy Niechanowo (Uchwała Nr VII/32/2007 Rady Gminy Niechanowo z dnia 28.06.2007 r. w sprawie utworzenia gminnej instytucji kultury).

21 września Biblioteka w ramach Programu Operacyjnego „Promocja Czytelnictwa" ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała na realizację zadania „Zakup nowości wydawniczych" dofinansowanie w wysokości 6.310,00 zł.
Celem programu było zwiększenie czytelnictwa poprzez wzbogacenie i odnowienie księgozbiorów bibliotek publicznych, zwłaszcza bibliotek w gminach wiejskich i położonych w najuboższych regionach kraju.

1 października Biblioteka rozpoczęła działalność jako samorządowa instytucja kultury.

1-14 sierpnia Po raz kolejny miały miejsce wakacyjne spotkania z literaturą w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Tegorocznym celem było zapoznanie dzieci z twórczością Astrid Lindgren.

2 października Spotkanie autorskie z pisarzem Krzysztofem Peckiem, autorem powieści sensacyjno - przygodowych dla młodzieży

 

2008

5-11 maja Po raz trzeci odbył się Tydzień Bibliotek, tym razem pod hasłem „Biblioteka miejscem spotkań”. Odwiedzający w tym czasie Bibliotekę mogli obejrzeć dwie wystawy: „Biblioteka kiedyś, dziś, w przyszłości” oraz „Znalezione w książkach - znalezione-przywłaszczone”.

13 czerwca Biblioteka zorganizowała drugą edycję konkursu ortograficznego o pióro Wójta Gminy pod hasłem „Zostań mistrzem ortografii”.

30 czerwca Zlikwidowano punkt biblioteczny w Drachowie w wyniku zamknięcia tamtejszej szkoły podstawowej.


18 sierpnia Biblioteka w ramach Programu Operacyjnego „Promocja Czytelnictwa" ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała na realizację zadania „Zakup nowości wydawniczych" dofinansowanie w wysokości 6.489,00 zł.

 

2009

12-15 stycznia W Gminnym Ośrodku Kultury urządzono przy współpracy z Biblioteką wystawę z okazji rocznicy 90-lecia Powstania Wielkopolskiego.

8-15 maj Po raz czwarty w niechanowskiej bibliotece odbył się Tydzień Bibliotek, tym razem pod hasłem „Biblioteka to plus”. Wśród atrakcji przygotowanych z tej okazji były m.in. konkurs na logo biblioteki, spektakl teatralny Pt.” Stoliczku nakryj się”, kiermasz nowości wydawniczych oraz książek wycofanych z księgozbioru biblioteki.

29 maja Biblioteka zorganizowała trzecią edycję konkursu ortograficznego o pióro Wójta Gminy pod hasłem „Zostań mistrzem ortografii”.

13 lipca Biblioteka w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Literatura i Czytelnictwo" Priorytet 2 „Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek" otrzymała dofinansowanie w wysokości 2.513,00 zł.

 

2010

19 kwietnia W Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem Wiesławem Drabikiem, autorem kilkudziesięciu książeczek dla dzieci(m.in. „Łakomczucha”, „Kocie łakocie” czy „Awantura na podwórku”).

21 kwietnia Biblioteka zorganizowała spotkanie autorskie z pisarką Barbarą Kosmowską, na które zaproszeni zostali dorośli czytelnicy.

30 kwietnia Biblioteka przystąpiła do programu Akademia Orange dla bibliotek. W ramach programu otrzymała dotację finansową w wysokości 2.003,42 zł.
Celem programu było wspieranie rozwoju społeczeństwa informacyjnego poprzez zwiększenie dostępu do nowych technologii komunikacyjnych i promocję ich wykorzystania tak, by gminne biblioteki publiczne stały się nowoczesnymi, wielofunkcyjnymi centrami informacyjnymi, kulturalnymi i edukacyjnymi.

8-15 maja Po raz piąty w niechanowskiej bibliotece odbył się Tydzień Bibliotek, tym razem pod hasłem „Biblioteka - słowa, dźwięki, obrazy”. Wśród atrakcji przygotowanych z tej okazji były m.in. wystawa „Czego nie lubi książka”, lekcje biblioteczne i pasowanie na czytelnika dla grup przedszkolnych i klas I-III SP oraz konkurs pięknego czytania.

27 maja Biblioteka przeprowadziła kolejną edycję konkursu ortograficznego o pióro Wójta Gminy pod hasłem „Zostań mistrzem ortografii”.

16 lipca Biblioteka w ramach Programu Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek" otrzymała dofinansowanie w wysokości 2.535,00 zł.

16 listopada Z okazji roku Chopinowskiego Biblioteka zorganizowała spotkanie autorskie z panią Izabellą Klebańską, która spotkała się w Wiejskim Domu Kultury w Jarząbkowie z najmłodszymi czytelnikami.

 

2011

8-15 maja Po raz szósty w niechanowskiej bibliotece odbył się Tydzień Bibliotek, tym razem pod hasłem „Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam - wchodzę”. Wśród atrakcji przygotowanych z tej okazji były m.in. wystawa „Ekstremalne książki w naszych zbiorach”, kiermasz nowości wydawniczych oraz podsumowanie konkursu „Okładka mojej ulubionej książki”.

26 maja Biblioteka zorganizowała po raz piąty konkurs ortograficzny o pióro Wójta Gminy pod hasłem „Zostań mistrzem ortografii”.

30 czerwca W czasie trwania półkolonii Biblioteka zaprosiła uczniów na spotkanie z literaturą, którego tematyka dotyczyła przygód bohatera serii książek Rene Goscinny’ego - Mikołajka.

20 lipca Biblioteka w ramach Programu Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek" otrzymała dofinansowanie w wysokości 3.262,00.

8 września Biblioteka w ramach programu Akademia Orange dla bibliotek otrzymała dotację finansową w wysokości 2.158,25 zł.

19 września W Gminnym Ośrodku Kultury w Niechanowie Biblioteka zorganizowała spotkanie dzieci z klas IV i V z Szkoły Podstawowej w Niechanowie i klas III, IV i V z Szkoły Podstawowej w Jarząbkowie z pisarzem Grzegorzem Kasdepke, autorem „Kacperiady” i „Detektywa Pozytywki”.

 20 października Biblioteka zaprosiła czytelników oraz członków Klubu Seniora „Róża” na spotkanie z poetką i pisarką Teresą Tomsią.

 

Zapytaj bibliotekarza

Zapytaj bibliotekarza!

Zapytaj bibliotekarza to usługa informacyjna prowadzona przez Bibliotekę Publiczną Gminy Niechanowo. Jeśli na stronie www oraz w katalogu online biblioteki nie znajdziesz poszukiwanych informacji, skontaktuj się z bibliotekarzami BPGN - zadzwoń lub wyślij pytanie e-mailem.

Skontaktuj się z nami

w.bibliotece.pl - szukaj książek w bibliotekach

Fundacja Orange - logo